ΤΑΞΙΔΙ ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΟΡΑ η ταινία της Κινηματογραφικής Oμάδας του 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ στην ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΤΑΞΙΔΙ ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΟΡΑ η ταινία της Κινηματογραφικής Oμάδας του 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ στην ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019

Το 10λεπτο ντοκιμαντέρ ΤΑΞΙΔΙ ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΟΡΑ που δημιούργησε η Κινηματογραφική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής, θα προβληθεί την Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

(στο τέλος του άρθρου μπορείτε να το δείτε)

 

Το Φεστιβάλ Ολυμπίας, η μεγαλύτερη νεανική και παιδική κινηματογραφική γιορτή της χώρας, απέκτησε ένα νέο ''σύμμαχο'', την Ταινιοθήκη της Ελλάδος, που γεμάτη ενθουσιασμό ανοίγει τις πύλες της στο πιο απαιτητικό κοινό, τα παιδιά και τους εφήβους, και προσκαλεί στον χώρο της όλη την οικογένεια για ένα συναρπαστικό διήμερο.
Με κάθε εισιτήριο και ένα δώρο

Οι προβολές θα πραγματοποιούνται από τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ, με ενιαίο εισιτήριο για το πρόγραμμα της κάθε μέρας (5 ευρώ). Οι ταινίες της Camera Zizanio, που έχουν δημιουργήσει μαθητές απ’ όλον τον κόσμο, είτε ομαδικά, στο πλαίσιο του σχολείου, είτε ατομικά, θα προβάλλονται με ελεύθερη είσοδο στις 16.00. Τους επισκέπτες περιμένει ένα ξεχωριστό δώρο: για κάθε εισιτήριο, θα τους προσφέρεται δωρεάν μια νέα έκδοση-έκπληξη του Φεστιβάλ με τίτλο ''Εικόνας μεταχειρίζου, ω διδάσκαλε'', που περιλαμβάνει πρωτοποριακά κείμενα του Κωστή Παλαμά για τον κινηματογράφο και το ρόλο του στην εκπαίδευση γραμμένα εν έτει 1915

Τα φιλμ που θα προβληθούν στην Ταινιοθήκη αντιπροσωπεύουν όλα τα είδη (μυθοπλασία, ντοκιμαντέρ, animation, μικρού και μεγάλου μήκους) και απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες: από παιδιά νηπιαγωγείου μέχρι εφήβους, αλλά παρακολουθούνται εξίσου απολαυστικά και από τους ενήλικες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Σάββατο 26/1/2019
16.00 -18.00

Προβολή ταινιών της 18ης Camera Zizanio

Μια χριστουγεννιάτικη ιστορία > 3ο Λύκειο Πύργου / Νεανικο Πλανο

Mαγικό σχολείο > 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας / Νεανικό Πλανο

Το τρένο της αγάπης > 1ο Γυμνάσιο Πύργου / Νεανικό Πλάνο

“¡Olé!” > 4ο Γυμνάσιο Πύργου / Νεανικο Πλανο

Vincent Van Gogh Εφιάλτες και Όνειρα > 2ο Δημοτικό Νέας Σμύρνης / Νεανικο Πλανο- CineLike Lab

IQ vs EQ > 4ο ΓΕΛ Ζωγράφου (1ο Βραβείο- Κατηγορία Β΄)

Think again > 1η Κοινότητα Ανιχνευτών Πύργου (1ο Βραβειο- Κατηγορία Γ’)

Norhan, ένα κερί στο σκοτάδι > 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων-ομάδα πολιτιστικού προγράμματος

Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ > 8ο Γυμνάσιο Πειραιά

Αριστόμαγκες > 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου (2ο Βραβείο – Κατηγορία Γ’)

Ρουτίνα > 1o ΕΠΑΛ Αιγάλεω (Βραβείο Νίκος Καβουκίδης)

Μια φωλιά για τα πουλιά μια γωνιά για τα παιδιά > 1ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
18.00 -20.00

The little one / Η μικρή, Diana Cam Van Nguyen, Τσεχία 2017, 10΄

(Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους, της European Children’s Film Association)

Tre Maison Dasan/Τρε Μέισον Ντασάν, Denali Tiller, ΗΠΑ 2018, 94΄

(Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

20.00 -22.00

Shadow boxer / Η αντικαταστάτρια, Andreas Boggild Monies, Δανία 2017, 22΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας μυθοπλασίας μικρού μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Land of glass / Γυάλινη χώρα, Jeppe Vig Find & Marie Ronn, Δανία 2017, 88’

(Βραβείο Σκηνοθεσίας Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς κριτικής Επιτροπής)
22.00 -24.00

Surprise / Έκπληξη, Paulo Patricio, Πορτογαλία 2017, 9’

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Fortuna / Φορτούνα, Germinal Roaux, Ελβετία – Βέλγιο 2018, 106’

(Βραβείο «Δικαιωμάτων του Παιδιού» του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου και Ειδικό Βραβείο της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Κυριακή 27/1/2019
16.00 – 18.00

Προβολή ταινιών της 18ης Camera Zizanio

– Zizanimation > Κινηματογραφικό εργαστήριο Zizanimation

· Eμποροραφείον > Κινηματογραφικό εργαστήριο

· Daily News – Best of the best > Κινηματογραφικό εργαστήριο

· Santa Ciao > Κινηματογραφικό εργαστήριο

· Tο Sea > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project

· Life > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project

· Eternal Flame > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project

· Wildness > 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης (Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)

· Μπλοκ 15 > 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης (Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)

· Ταξίδι χωρίς σύνορα > 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής

· Η Φιλίννα στο Μουσείο > Κωνσταντίνα – Ρόζα Κουτραφούρη (2ο Βραβείο – Κατηγορία Α’)

· Το τραγούδι των γλάρων > Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου (2ο Βραβείο – Κατηγορία Β’)

· Μία έκρηξη! > Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη (3ο Βραβείο – Κατηγορία Β’)

· Ασύμπτωτες πορείες > 1ο Γενικό Λύκειο Χίου (3ο Βραβείο – Κατηγορία Γ’)

· Η αλλαγή > 11ο ΓΕΛ Περιστερίου

· Ο μοναχικός μου πλανήτης > Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Αθηνών

· Ο κύβος > 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας
18.00 -20.00

Tweet – tweet / Τσίου – τσίου, Zhanna Bekmambetova, Ρωσία 2018, 11΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation μικρού μήκους, της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών)

Listen / ¶κου, Asstrid Bussink, Ολλανδία 2017, 15΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους, της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών)

Liyana / Λιάνα, Aaron Kopp & Amada Kopp, Ελβετία –ΗΠΑ- Κατάρ 2017, 76΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
20.00 -22.00

My grandpa is hiding / Ο παππούς μου κρύβεται, Anne Huynh, Γαλλία 2018, 7΄

(Βραβείο Καλύτερης ταινίας animation μικρού μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Vourvourou / Βουρβουρού, Καρίνα Λογοθέτη, Ελλάδα 2017, 22΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων)

Supa Modo / Σούπα Μόντο, Likarion Wainaina, Κένυα – Γερμανία, 2018, 74΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας & Βραβείου Σεναρίου, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής / Βραβείο «Ανθρώπινες Αξίες» της Βουλής των Ελλήνων / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της European Children’s Film Association).
22.00 -24.00

The theory of sunset / Η θεωρία του ηλιοβασιλέματος, Roman Sokolov, Ρωσία, 2017, 9΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation της European Children’s Film Association)

Late afternoon / Αργά το απόγευμα, Louise Bagnall, Ιρλανδία 2017, 9΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων).

The line / Το σχέδιο, Alessandro Stevanon, Ιταλία 2017, 15’

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας, της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών)

The skier / Ο σκιέρ, Fereydoun Najafi, Ιράν 2018, 76’

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας, της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας ).

 Πατήστε πάνω στη φωτογραφία για να δειτε την ταινία

Επιστροφή σε : ΝΕΑ